caut colaboratori pentru export

In aceasta sectiune puteti posta anunturi pentru a cumpara produse apicole ( miere , ceara , polen , propolis , apilarnil , etc ) .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=25&t=4452

Mesajde dorulet » 02 Iul 2015, 18:57

Buna ziua,

Numele meu este Dorulet Stancu si sunt un mic apicultor (74 stupi) si m-am mutat de putin timp in strainatate mai exact in Irlanda unde mi-am adus mierea facuta de mine, dar am reusit sa vand mai mult decat produc si de aceea caut ceva colaboratori care sa imi trimita miere pentru vanzare.
Si aici piata mierii este destul de grea preturile plecand de la 4,38 de euro/kg si mai mult de atat mai vand si la borcane mici adica iti iei un borcan de miere de o jumatate de kg la 2,19 euro. De la nivelul asta pleaca preturile cam in toate supermarketurile. Dar asta e, cu ceva papagal si multa bataie de cap reusesti sa o vinzi ceva mai sus decat in magazine. Chiar ma amuza unele forumuri din Romania in care se spune ca in strainatate mierea se vinde cu 10 euro pe kg, si daca as vinde-o cu 10 euro si tot greu ar fii mai ales cand platesti 80 de euro pentru a avea un stand in piata pentru 5 ore cat dureaza piata sau cand dai 400 de euro numai asigurarea pentru a avea voie in piata si care culmea nu poate fi folosita decat pentru 3 piete, ca daca vrei mai multe platesti mai mult.
Dar sa revenim la subiect, ma intreseaza ceva miere si toata gama de produsenapicole si mai mult decat orice ma intreseaza daca aveti firma si posibilitatea de export pe firma dvs pentru ca nu pot sa aduc miere aici fara acte, fara facturi si aprobari europene. Ce va trebuie pentru a putea colabora este certificatul de producator si firma prin care se poate exporta.
Cum se procedeaza e foarte simplu, imbuteliati mierea la borcane pe gramaje pe care le stabilim impreuna lipiti o eticheta pe care o creez eu si o dau la tipografie in tara si o sa o primiti in care sa fiti la producator si ambalator ia firma mea la importator si trimiteti marfa la mine prin curierat sau ce varianta de transport gasim.
Banii, sunt constient ca nimeni nu o sa imi trimita nimic pe ochi frumosi cel putin la inceput deaceea aveti nevoie de un cont in euro si sa imi emiteti factura, eu platesc apoi expediati marfa.
Pretul il stabilim de comun acord si sa fie unul de bunsimt pentru toata lumea, daca e pretul prea mare eu nu o sa pot vinde si raman cu banii blocati si implicit nu o sa mai pot cumpara deci nu va avantajeaza, daca eu zic unul prea mic nu o sa aceeptati si eu nu o sa primesc marfa deci nu ma avantajeaza, asa ca gasim o varianta win-win.
Va multumesc si astept raspunsul dvs!
Ultima oară modificat de dorulet pe 02 Oct 2015, 11:56, modificat 1 dată în total.
dorulet

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: caut colaboratori pentru export

Mesajde luci » 02 Iul 2015, 22:10

Nu-ti mai bate capul cu mierea ca la preturile alea nu gasesti pe Terra; poate pe Marte da nu cred sa gasesti nici acolo.
Mai bine cred ca iesi cu gogosi sa le vinzi irlandezilor ca vad ca mierea nu e pretuita acolo. :lol:
luci

Mesajde sorin.ro » 03 Iul 2015, 06:17

Ti-am trimis un mesaj, o zi buna !
sorin.ro

Mesajde dorulet » 03 Iul 2015, 10:28

Tin sa te contrazic, mierea e foarte apreciata daca e Irlandeza sau daca o cheama MANUKA. Pentru ce-a Irlandeza pretul pleaca de la 10 euro si se opreste pe la 21, pentru MANUKA pleaca de la 30 de euro si uita sa se mai opreasca.. Orice altceva venit din Europa de est e egal cu mierea ultra filtrata si procesata din supermarket-uri adica cum ai zis cam fara valoare.
Am vrut sa ii dau valoare mierii din Romania am muncit nopti sa adun informatii despre tipurile de miere pe care noi le producem, sa fac plianate plastifiate, sa fac flayere si le-am facut, iar duminica trecuta au venit doua dudui de la food security sa imi verifice bucataria in care umplu mostrele de le dau gratis cu miere si sa ma avertizeze sa nu mai distribui pliantele respective ca nu am voie sa promovez cum ca mierea face bine. Cu alte cuvinte conform UE " Purchaser must not be misled and there must be no medicinal claim", deci s-au dus avantajele de a promova tipurile de miere cu ale lor calitati cu aplicatie medicinala.
Ce mai ramane de facut este sa ma bazez pe comunitatile est europe unde se stie de acasa ca mierea e buna si ea de ceva.
Un lucru care m-a ajutat este faptul ca am ambalat mierea mai bruta asa si avea bucatele de ceara si de aici au putut sa vada ca nu e procesata si ma intrebau "Is it RAW honey" si cam asta, dar eu sunt un optimist, am cheltuit o caciula de bani si mai investesc numai sa vad mierea noastra recunoscuta aici, daca educ un irlandez pe zi in cativa ani termin, ori ca emigreaza ei toti ori ca raman fara voce.
Citesc si eu articole despre cat de apreciata e mierea noastra in vest, acum stau si ma intreb oare e apreciata pentru ca se amesteca cu miere fara polen din china la 2 dolari kg si rezulta miere “blend of EC honeys” si in felul asta ii cresc valoarea mierii chinezesti. Sau daca e asa de apreciata de ce nu vad produsele noastre nicaieri, decat in magazinele noastre de peste hotare? Suntem a 3 -a tara ca productie de miere din Europa ar trebui sa avem o imagine puternica in ceea ce priveste mierea nu sa vindem doar materie prima pentru nemti si alte popoare care stiu sa creeze branduri.
O zi frumoasa!
dorulet

Mesajde Longo -Campo » 03 Iul 2015, 12:02

Toata admiratia....te-ai angajat la o munca de sisif,succes si capul sus,scrie-mi si mie ce preturi poti sa dai,te rog!!
Longo -Campo

Mesajde mihaiTA » 04 Iul 2015, 00:46

Buna!
Ma intereseaza si pe mine. Vreau pret si detalii pentru ambalare.
MS!
mihaiTA

Mesajde tombutu » 28 Iul 2015, 11:35

Pare interesant...astept detalii pe privat.
Merci.
tombutu

Mesajde smirna » 04 Aug 2015, 09:07

sant producator din Buzau si anual pot livra aprox. 5 tone de miere (salcam, floarea soarelui, rapita) functie de natura. Garantez calitatea.
astept oferte rezonabile asa cum bine ai spus.
disponibil si ceara, propolis.
smirna

Mesajde Cardas S » 18 Aug 2015, 19:27

Si eu pot oferi o cantitate bunicica si de foarte buna calitate.M-ar interesa la ce pret o puteti achizitiona??
Cardas S

Mesajde SC LOGISTICSTAR.RO » 19 Aug 2015, 11:08

sint un producator de faguri si am firma import export pot trimite faguri polen propolis bistrita0767773124
SC LOGISTICSTAR.RO

Mesajde SC LOGISTICSTAR.RO » 08 Sep 2015, 21:56

sant sc logistic star trimitem mesaj pe contact@logisticstar.ro daca te intereseaza faguri polen ,ceara propolis ALEXANDRU BISTRITA 0767773124
SC LOGISTICSTAR.RO

Mesajde sorinparis » 13 Sep 2015, 19:33

Am o firma ,am si miere, as vrea sa stabilim un contact .Da-mi un beep si te sun . Am minute internationale. 0752542309 Sorin
sorinparis

Mesajde dorulet » 02 Oct 2015, 12:40

Buna ziua,

Vroiam sa va anunt ca am inceput de ceva timp colaborarea cu un apicultor, iar lucrurile merg destul de binisor din punctul meu de vedere. In concluzie anuntul mai este valabil doar pentru cateva repere.

Miere de rapita
Polen
Propolis si tinctura de propolis

Va multumesc si va urez o zi frumoasa!

Va rog sa ma contactati pe email buyrawhoney@gmail.com sau pe privat.
dorulet

Mesajde dorulet » 09 Noi 2015, 01:04

Buna seara,

Ma intreseaza sa achizitionez miere de mana si rapita, pot lua la fiecare transa intre 50 si 100 de kg. Ideal ar fi sa fie ambalata la galeti.
Prefer mierea care are urme mici de impuritati de ceara propolis deci nu perfect limpede, dar nu este un criteriu acesta.
Cum am mai spus si mai sus mierea se plateste in avans sau la ridicare, daca doriti o colaborare pe termen lung si daca aveti incredere sa ma lasati cu plata la 2-3 saptamani putem colabora si asa.
Pe etichete vor exista scrise numele producatorului si datele acestuia (adica ale dvs) deci daca apare orice problema lagata de produs responsabilitatea este a producatorului, dar in acelas timp va face-ti si reclama pe plan international.
De exemplu in perioada urmatoare miere va fi degustata de ambasadorii tuturor tarilor ce au ambasade pe teritoriul Irlandei plus toata clasa politica din Irlanda in cadrul unui eveniment cultural - caritabil. Eveniment la care eu impreuna cu alte trei firme vom reprezenta Romania. Iar la acest tip de evenimente credeti-ma ca se verifica absolut tot iar pentru asta accept mierea numai dupa ce primesc un borcanel cat de mic o fi el pentru proba. Daca mierea nu este de calitate (adica inmultita cu sirop, albine hranite cu sirop pe timpul culesului, tratamente cu antibiotice, cantitate prea mare de apa, etc) nu ma contactati va rog ca ne pierdem timpul, banii si poate si afacerea mea.
Apropo daca tot suntem apicultori si avem ceara de albine, m-ar intresa daca are cineva de vanzare lumanari decorative din ceara.
Va multumesc si va urez o zi buna!
dorulet

Mesajde florind » 10 Noi 2015, 11:40

salut

Sunt producator si anul acesta am produs 10 000 kg

M-ar interesa un contract cu dv pt anul viitor daca se poate.

Mierea de anul acesta a plecat toata la export cu analize in prealabil

Pot furniza si tinctura de propolis. 5 litri

Dobre Florin
0722654297
florind

Mesajde dorulet » 18 Noi 2015, 03:13

Buna ziua,

Pentru moment am gasit colaboratori pentru toata gama de miere care ma intresa, pentru propolis si tinctura.
Ma mai intreseaza decat:
1. daca considerati ca aveti o miere care nu este foarte comuna, cum ar fi cea de menta sau lavanda, etc.
2. lumanari decorative din ceara naturala, aici am nevoie urgenta si platesc intre 40 si 60 de lei pe kg in functie de gradul de dificultate al lumanarii

Va multumesc!
dorulet

Următorul

Înapoi la CUMPARARI PRODUSE APICOLE