Matci neimperecheate 2018 marcate

Vanzari familii de albine , roiuri , matci . Daca ai de vanzare toate astea poti posta un anunt aici .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=25&t=4452

Mesajde nicolae1 » 11 Noi 2017, 23:58

Inscrieri pentru matci neimperecheate 2018, 10 lei buc. La cerere le pot marca. Peste 50 buc pretul e 9 lei, peste 100 buc pretul e 8 lei buc. Accept la schimb si diverse...0760159859
nicolae1

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Matci neimperecheate 2018 marcate

Mesajde danpaulprodvest » 12 Noi 2017, 15:19

In perioada 15 mai - 01iunie 50 buc marcate se poate?
Deva, jud Hunedoara
mail : danpaulprodvest@yahoo.com
tel 0722842648
danpaulprodvest

Mesajde nicolae1 » 12 Noi 2017, 16:07

Da, vor fi marcate cu rosu. Ramane sa va sun pentru a stabili o data mai exacta.
nicolae1

Mesajde abiel » 12 Noi 2017, 20:29

Vreau si eu 100 matci in doua transe, 50 la 15 mai si 50 prin iunie, doar daca ramane pretul la 8 lei buc si sa fie marcate
abiel

Mesajde nicolae1 » 13 Noi 2017, 12:42

Faca_se voia ta! Lasa_mi un numar de telefon sa te sun. Iernare usoara!
nicolae1

Mesajde florin trintoru » 14 Noi 2017, 20:17

Salut vreau 10 mătci între 15mai 1 iunie,se poate?
florin trintoru

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 11:40

Incepator fiind m-a atras anuntul tau. Ieftin. Ultimele 2 zile am citit despre matci si viata lor si am inceput sa ma gandesc ca nu e chiar asa frumos precum pare. Vorba ca la pomul laudat sa nu mergi cu sacul.
- Cum aflu daca matcile virgine vin sau nu din familii cu schimb linistit sau sunt botci trase de disperare ?
-Matca virgina iese din botca si 3 zile este hranita sa se invigoreze. Nu iese afara ca e slaba. Le livrezi imediat cum ies?
-Matca virgina trebuie sa faca zboruri de recunoastere in zilele 4-6 in functie de vreme si cat de bine a fost ingrijita de albina tanara. Tine cont: in jurul stupului si cu albina ei sa o indrume inapoi sa nu se rataceasca.
-In ziua 6-10 va trebui sa se imperecheze, cum stiu daca varsta virginei nu e mai mare de 10 zile? Ca dupa 10 zile , orice as face, nu se mai imperecheaza
-Matcile virgine ZBOARA repede din mana sau din stupul unde sunt introduse (le atrage lumina) si se pierd foarte usor, multe nici nu se mai intorc.
Si apoi dupa atatea intrebari si necunoscute, unde imi este rentabilitatea mea? Nu stiu...as lua dar nu vad cum mi-ai putea garanta ceva in conditiile intrebarilor de mai sus. Crede-ma, am citit 2 zile de m-au usturat ochii. Vreau sa nu ma usture si buzunarul.
bunea

Mesajde nicolae1 » 15 Noi 2017, 13:40

bunea scrie:Incepator fiind m-a atras anuntul tau. Ieftin. Ultimele 2 zile am citit despre matci si viata lor si am inceput sa ma gandesc ca nu e chiar asa frumos precum pare. Vorba ca la pomul laudat sa nu mergi cu sacul.
- Cum aflu daca matcile virgine vin sau nu din familii cu schimb linistit sau sunt botci trase de disperare ?
-Matca virgina iese din botca si 3 zile este hranita sa se invigoreze. Nu iese afara ca e slaba. Le livrezi imediat cum ies?
-Matca virgina trebuie sa faca zboruri de recunoastere in zilele 4-6 in functie de vreme si cat de bine a fost ingrijita de albina tanara. Tine cont: in jurul stupului si cu albina ei sa o indrume inapoi sa nu se rataceasca.
-In ziua 6-10 va trebui sa se imperecheze, cum stiu daca varsta virginei nu e mai mare de 10 zile? Ca dupa 10 zile , orice as face, nu se mai imperecheaza
-Matcile virgine ZBOARA repede din mana sau din stupul unde sunt introduse (le atrage lumina) si se pierd foarte usor, multe nici nu se mai intorc.
Si apoi dupa atatea intrebari si necunoscute, unde imi este rentabilitatea mea? Nu stiu...as lua dar nu vad cum mi-ai putea garanta ceva in conditiile intrebarilor de mai sus. Crede-ma, am citit 2 zile de m-au usturat ochii. Vreau sa nu ma usture si buzunarul.

Tie iti trimit 5 matci neimperecheate si marcate GRATIS, si daca asculti de mine vei reusi 100%
nicolae1

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:26

Nu trebuie sa te superi. Ti-am expus obiectiv situatiile si nu ai oferit raspuns la nimic. Ori nu stii ce faci, pentru ca nu te informezi si la randul tau iti bati joc de altii , ori o faci din cinism. Culegerea sutelor de botci sau colectarea sutelor de matci virgine ce umbla bezmetice si slabite pe rame, poate insemna bani in buzunarul tau si o mare dezamagire pentru cine le cumpara , indiferent ce sfaturi empirice le oferi tu a fi "sigure". Ciclul de imperechere si de viata al unei matci e unul singur si e scris la fel peste tot unde citesti in carti sau pe internet. Ce vrei tu sa imi oferi gratis, pot gasi si eu prin stupii mei cand vad botci. "Sfaturi sigure" ? ...mai bine pune mana si citeste :D
bunea

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:26

Nu trebuie sa te superi. Ti-am expus obiectiv situatiile si nu ai oferit raspuns la nimic. Ori nu stii ce faci, pentru ca nu te informezi si la randul tau iti bati joc de altii , ori o faci din cinism. Culegerea sutelor de botci sau colectarea sutelor de matci virgine ce umbla bezmetice si slabite pe rame, poate insemna bani in buzunarul tau si o mare dezamagire pentru cine le cumpara , indiferent ce sfaturi empirice le oferi tu a fi "sigure". Ciclul de imperechere si de viata al unei matci e unul singur si e scris la fel peste tot unde citesti in carti sau pe internet. Ce vrei tu sa imi oferi gratis, pot gasi si eu prin stupii mei cand vad botci. "Sfaturi sigure" ? ...mai bine pune mana si citeste :D
bunea

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:30

Si inca ceva. Esti primul pe care il aud ca vrea sa marcheze matci virgine. Le marchezi sa le vada clientul mai bine dupa ce zoara din stupi si se duc prin pomi ? Pe bune :lol:
bunea

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:30

Si inca ceva. Esti primul pe care il aud ca vrea sa marcheze matci virgine. Le marchezi sa le vada clientul mai bine dupa ce zoara din stupi si se duc prin pomi ? Pe bune :lol:
bunea

Mesajde nicolae1 » 15 Noi 2017, 14:36

bunea scrie:Si inca ceva. Esti primul pe care il aud ca vrea sa marcheze matci virgine. Le marchezi sa le vada clientul mai bine dupa ce zoara din stupi si se duc prin pomi ? Pe bune :lol:

Eu am marcat si marchez sute pe an, nu DOAR VREAU
nicolae1

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:43

Am inteles. Daca ai colorat-o pe spate, e Messi din start :D
Spor la colorat! Ma gandeam la fi-mea la gradinita si ea coloreaza.
De la colorat si la matci bune , distanta se masoara in informatie ce trebuie citita, procesata si aplicata. Tu nu ai ajuns nici la prima faza si crezi ca stii ce faci.
bunea

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 14:53

Rog apicultorii cu experienta de aici sa posteze si ei o opinie. Omul spune ca a marcat sute pe an. Adica daca le-a colorat sunt matci bune. De vanzare. Virgine. Asa scrie in anunt.
bunea

Mesajde bunea » 15 Noi 2017, 15:19

Si intuiesc cum vrei sa faci tu matci neimperecheate de vanzare. Sute, precum ai zis. Calea (pe care nu o aprob, ti-am spus ca mai citesc si schimbul linistit este mai recomandat), este sa iei matca , sau rama cu matca din stup si sa le lasi sa traga botci in nestire. Cate ies, sau cate apuci sa prinzi pe rame, le iei, le vopsesti si le vinzi. Stai sa intre si apicultorii cu experienta sa vedem , ei ce parere au ? Schimburile linistite fiind mai rare, vei forta, luand matca si astfel obtii in cativa stupi, 100 de botci cu valoare indoielnica.
bunea

Următorul

Înapoi la VANZARI MATERIAL BIOLOGIC