►►►Botci, matci Buckfast, Carpatina, Mellifera M.

Vanzari familii de albine , roiuri , matci . Daca ai de vanzare toate astea poti posta un anunt aici .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=25&t=4452

Mesajde apisbuckfast » 17 Oct 2016, 14:07

Producem matci de calitate superioara prin grafting, starter 24h, finisor si incubator (ultimele 24-48 ore). In finisor cresc in prezenta reginei mama. Au avantajul ca primesc mult laptisor de matca, beneficiaza de caldura si umiditate optima, luarea in lucru fiind aproape de maxim. Imperecherea se face controlat iar matcile necorespunzatoare sunt eliminate. Matcile se livreaza inseminate, in custi cu fondant, marcate si cu 7-8 albine insotitoare. Materialul genetic folosit provine din Danemarca, Germania pentru Buckfast si UK in cazul celor negre (Mellifera Mellifera). Statiunea de imperechere Buckfast este izolata pentru a evita metisarea.
Pentru cine prefera ridicarea personala din stupina, pot pune la dispozitie studierea documentelor insotitoare ale reginelor mama F0.
Linii disponibile pentru comenzi 2017:
-Buckfast: KB291, KB315, KB230, KB195, KB278, KB162, KB142
-British Black: RC116, RC40
-Carnica(Carpatina): RM1, RM12, RM15
-Incepand cu sfarsitul lui Iunie 2017 vom avea disponibile 2 din cele 5 premiate la Apimondia, respectiv Kordovan 82/36.
Comanda din timp pentru a evita aglomerarea la inceput de sezon. 0771 185 017 sau apisbuckfast@yahoo.com
Nota:
► Comenzile pre-platite de minim 10 buc. , primesc TRANSPORT GRATUIT.
► Comenzile insotite de un avans minim de 50 lei, primesc PRIORITATE la livrare.
► Modalitati de lata: Paypal,cont bancar, plata la ridicarea coletului sau personal, la ridicarea din stupina
► Transport: Curier Atlassib, Posta, DPD (costurile difera). Pentru botcile capacite, INSIST pentru ridicare personala.
► Preturi:
☼ Buckfast ▬ imperecheate 50 lei
☼ Buckfast ▬ virgine 40 lei
☼ Buckfast ▬ Botci cap. 15 lei
Fişiere ataşate
4.jpg
3.jpg
1.jpg
Ultima oară modificat de apisbuckfast pe 03 Noi 2016, 11:58, modificat de 2 ori în total.
apisbuckfast

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Matci regine Buckfast, Carpatina, Mellifera M.

Mesajde florin trintoru » 17 Oct 2016, 20:06

Un preț pentru cordovan,.va rog
florin trintoru

Mesajde apisbuckfast » 18 Oct 2016, 11:51

F1 - 50 lei.
apisbuckfast

Mesajde liviu10 » 18 Oct 2016, 21:02

Ce pret au reginele:
-Buckfast: ce inseamna KB291, KB315, KB230, KB195, KB278, KB162, KB142
-British Black: ce inseamna RC116, RC40
-Carnica(Carpatina): ce inseamna RM1, RM12, RM15
liviu10

Mesajde apisbuckfast » 18 Oct 2016, 23:24

Buckfast si Mellifera Mellifera(british black) 50 lei
Carpatina 45 lei
Prescurtarile vin de la numele breederilor : KB- Keld Brandstrup, RC- Robert Colburn (am lucrat la el tot sezonul 2016), RM- Initialele mele, linia proprie de Carnica (carpatina).
Pentru jumatatea anului 2017 urmaresc sa achizitionez material genetic din Franta (inca nu am ales breederul) si Germania (Mathias Engel).
Am ales ca 2017 sa fie anul dedicat liniilor de Buck facute de Keld Brandstrup, deoarece matcile venite de la el sunt de foarte buna calitate, au fost acceptate 100%. Ponta este mult peste ceea ce asteptam, am testat VSH-ul in aceasta vara si este conform. In Iunie 2017 urmaresc incrucisarea cu cele 2 linii de Kordovan(trantori KB+matci virgine Kordovan). Rezultatele testului le voi posta atunci.
apisbuckfast

Mesajde ioanamiti » 19 Oct 2016, 15:08

Am sie u trei intrebari:

1. Ce caratere deosebite are mellifera in comparatie cu carpatina?Daca cumpar o matca imi ies toate felurile de albine din ea?

2. cum faceti imperecherile?

3. liniile dvs. de carpatine din ce zona sunt si ce caracteristici au?

Multumesc
ioanamiti

Mesajde apisbuckfast » 19 Oct 2016, 18:44

1. Mellifera Mellifera se presupune a avea originea in nordul Spaniei, este neagra si predomina nativ in toate zonele cu umiditate excesiva si rece. Adusa in zona foarte calda si uscata , impregneaza coloniei comportament defensiv, eu il numesc stup viu. Ii merge bine in zona de munte, iese si pe ploaie , ierneaza bine si consuma moderat. Poate iesi orice din ea atata vreme cat se imperecheaza cu orice gaseste. Am vazut imperecheate cu Carnica din Slovenia si tot negre au iesit in proportie de 70-80% , ceea ce ma duce cu gandul ca impregneaza suficiente trasaturi dominante.
2. Stupina cu Buck o am separat asa cum am scris. Momentan iernez carpatina cu Meliffera Mellifera si sper sa gasesc un loc cat de cat ferit sa le separ in primavara. Dupa cum stiti, locurile izolate sunt raritati.
3. Liniile de Carpatina sunt incrucisari succesive din matci aduse din delta cu matci de la Calugar Gabriel din Micesti ,Cluj. Am tot selectionat in acesti ultimi ani si sunt multumit de ele. Nosema nu am mai avut de 4 ani de cand folosesc saculeti textili cu rumegus si am renuntat si la protofil.
apisbuckfast

Mesajde ioanamiti » 20 Oct 2016, 12:11

apisbuckfast scrie:1. Mellifera Mellifera se presupune a avea originea in nordul Spaniei, este neagra si predomina nativ in toate zonele cu umiditate excesiva si rece. Adusa in zona foarte calda si uscata , impregneaza coloniei comportament defensiv, eu il numesc stup viu.

3. Liniile de Carpatina sunt incrucisari succesive din matci aduse din delta cu matci de la Calugar Gabriel din Micesti ,Cluj. Am tot selectionat in acesti ultimi ani si sunt multumit de ele. Nosema nu am mai avut de 4 ani de cand folosesc saculeti textili cu rumegus si am renuntat si la protofil.

Mellifera Mellifera are originea in toata Europa de nord, de la muntii ural, skandinavia, pana in spania.nu are nimic Special de-a face cu spania. ca ar exista o varianta aclimatizata acolo este alta problema.
Ceea ce numit dvs. "stup viu" nu este altceva decat o caracteristica specifica a melliferei, aceea de a alerga pe faguri permanent. cand ridicam rama albinele se aduna toate intr-un colt, fac ciorchine si pot cadea jos cu usurinta, existand astfel un mare pericol pentru pierderea matcilor.
Nu ati spus nimic despre sensibilitatea extrem de mare pe care o are la puiet varos. adica nu are deloc rezistenta la acesta, ,majoritatea stupilor de mellifera fiind in sezon plini de puiet varos. In plus, extrem de harnice nu prea sunt, si propolizeaza foarte mult, ceea ce ingreuneaza lucrul in stup, mai ales daca se intareste propolisul.
Am vazut pe viu si am avut mellifera din mai multe surse, deci stiu despre ce vorbesc. As dori sa va intreb: de ce ati hotarat sa o aduceti in Romania? Doar pentru a pertuba si mai tare fondul autohton?

Referitor la carpatine, sunteti multumit de ele in ce sens? pana acum nu ati enumerat o lista cu calitatile lor.

Cu stima
ioanamiti

Mesajde florin trintoru » 20 Oct 2016, 19:35

apisbuckfast scrie:F1 - 50 lei.

Multumesc din ce zona sunteti
florin trintoru

Mesajde apisbuckfast » 20 Oct 2016, 21:57

ioanamiti scrie:
apisbuckfast scrie:1. Mellifera Mellifera se presupune a avea originea in nordul Spaniei, este neagra si predomina nativ in toate zonele cu umiditate excesiva si rece. Adusa in zona foarte calda si uscata , impregneaza coloniei comportament defensiv, eu il numesc stup viu.

Mellifera Mellifera are originea in toata Europa de nord, de la muntii ural, skandinavia, pana in spania.nu are nimic Special de-a face cu spania. ca ar exista o varianta aclimatizata acolo este alta problema.
Ceea ce numit dvs. "stup viu" nu este altceva decat o caracteristica specifica a melliferei, aceea de a alerga pe faguri permanent. cand ridicam rama albinele se aduna toate intr-un colt, fac ciorchine si pot cadea jos cu usurinta, existand astfel un mare pericol pentru pierderea matcilor.
Nu ati spus nimic despre sensibilitatea extrem de mare pe care o are la puiet varos. adica nu are deloc rezistenta la acesta, ,majoritatea stupilor de mellifera fiind in sezon plini de puiet varos. In plus, extrem de harnice nu prea sunt, si propolizeaza foarte mult, ceea ce ingreuneaza lucrul in stup, mai ales daca se intareste propolisul.
Am vazut pe viu si am avut mellifera din mai multe surse, deci stiu despre ce vorbesc. As dori sa va intreb: de ce ati hotarat sa o aduceti in Romania? Doar pentru a pertuba si mai tare fondul autohton?

Referitor la carpatine, sunteti multumit de ele in ce sens? pana acum nu ati enumerat o lista cu calitatile lor.

Cu stima

Perfect de acord. Am vazut si eu puiet varos insa nu in proportii ce pot afecta serios o afacere apicola. Da, propolizeaza. Si o face mai mult ca alte rase. Pe mine ma bucura, pe altii nu.Imi place munca, nu ma deranjeaza sa-l colectez si sa-l fac bani.Fiind atat de veche ca rasa, era deja peste tot. Inclusiv la noi. Eu mi-as face griji de Asian Hornet decat de perturbarea speciei autohtone. Viespea aceea mare e deja la noi si face prapad. Pentru asa ceva mi-as face griji. Sa vad oameni implicati si ingrijorati de problema asta. Autoritati notificate si motivate sa o combata. In Franta, Anglia, Spania, decimeaza colonii in 15-20 min.
apisbuckfast

Mesajde aalex » 21 Oct 2016, 11:21

Eliberati si acte pt decont?
aalex

Mesajde apisbuckfast » 21 Oct 2016, 11:48

nu
apisbuckfast

Mesajde ioanamiti » 21 Oct 2016, 13:09

Fiind atat de veche ca rasa? Dar carpatina nu e veche? Ce va face sa credeti ca am avea nevoie de astfel de albine pe aici?
Inainte afirmati ca se trage din Spania si ca e "vie" la clima calda. Din cate imi dau seama, nu stapaniti prea bine problema, ba mai mult divagati si subiectul.
Haideti sa fim totusi seriosi. Si nu are rost sa aruncati pisica pe viespi cand noi discutam de albine.

Nu stiu cui i-ar placea sa lucreze cu colonii care au puiet varos, ale caror albine alearga pe faguri ca nebunele si pe deasupra mai sunt si neproductive? Pericolul este ca, prin incrucisari intre acestea si populatia locala, aceste caractere negative se transmit. De bine de rau, albina romaneasca, asa cum este ea,e mai buna decat albinele Mellifera Mellifera.

Presupunand ca intelegeti ceea ce vreau sa spun si nu doriti sa va atrageti uletrior critici de la clientii nemultumiti, cred ca veti lua o decizie inteleapta.
ioanamiti

Mesajde apisbuckfast » 21 Oct 2016, 15:08

Stimate domn Ioan, Nu va datorez nimic, nu doresc sa fiu receptorul frustrarilor nimanui, nu ma intrec cu nimeni in nimic. Cedez primul si inchei discutia cu dvs. Multumesc.
apisbuckfast

Mesajde lyvyu81 » 21 Oct 2016, 20:40

Buna seara!
De unde sunteti?
lyvyu81

Mesajde apisbuckfast » 21 Oct 2016, 23:19

Teleorman
apisbuckfast

Următorul

Înapoi la VANZARI MATERIAL BIOLOGIC